Arı Sokmasına Ne İyi Gelir

Özellikle yaz aylarında sıkça rastlanan arı sokması bazı durumlarda tehlikeli sağlık sorunlarına yol açabilir. Normal şartlarda saldırgan bir yapıya sahip olmayan bal arıları, bazı hareketleri tehdit algılayıp insanları sokabilir. Bal arıları iğnesini bir kez sapladıktan  sonra ölürler. Fakat eşek arıları ve yaban arıları ölmeyerek biden fazla bir kişiyi sokabilirler. Bu durum oldukça tehlikelidir  ve acil tıbbi tedavi gerektirir. Ancak bal arılarının sokmasında eğer bir alerjik durumunuz yoksa hafif belirtiler ile bu durum atlatılabilir. Arı sokmasında ne yapılır diyorsanız aşağıdaki işlemleri uygulayabilirsiniz.

Soğuk Su Ve Sabun Kompleksi 

Arı sokmasına maruz kalan bölge sabun ve soğuk su ile yıkanır. Soğuk su kızarıklığı alır ve bölgenin daha da şişmesini engeller. Sabun ise bölgede oluşan kir ve mikropları öldürerek daha hızlı bir iyileşme sağlar.

Su Ve Karbon

Su ve sabun karbonat ile karıştırılıp, macun haline getirilir. Kızarma olan bölgeye uygulanan macun temiz bir bandaj ile kapatılır.  15 dakika bu şekilde beklenir ve bölge soğuk su ile yıkanır. Arı sokmasında ne yapılır sorusuna iyi gelen bir uygulama olan su ve karbonat kısa sürede etkisini gösterir.

Buz Kompleksi 

Şişlik olan bölgeye uygulanan buz kompleksi şişliği indirir ve ağrıyı hafifletir. Ancak buzu direkt olarak tene uygulamak buz yanığına sebep olacağı için bir havlu yardımı ile tene uygulanmalıdır. 15 dakika aralıklarla buz kompleksi tekrarlanabilir.

Kan Akışı Sağlamak 

Sokulan bölge kol ve ayak bölgesi ise bu bölgeyi kalp hizamızdan  yukarıda tutarak kan akışı sağlanır. Böylelikle ağrı ve kızarıklık hızlı bir şekilde iyileşme gösterecek ve rahatlama oluşacaktır. Bu uygulama arı sokmasında  ne yapılır sorusuna iyi gelen bir uygulamadır.

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.