Bademcik İltihabı Nedir?

Vücudun bağışıklık sisteminin en önemli organı olan bademcik iltihabı nedir sorusunun cevabı; boğaz bölgesinde bulunmaktadır. Dışarıdan direkt olarak aldığımız mikroplar ilk olarak bademcikler ile karşılaşır. Vücutta bütün mikropları toplayarak, vücudun mikroplara karşı bağışıklık kazanmasını ve savaşmasını sağlar. Vücudun mikrop karşılaşma merkezidir. Vücudun savunma mekanizmasıdır. Ağız boşluğunda dil kökünün ilerisinde bulunmaktadır. Bademciklerin rahatsızlanmaları dikkate alınmalıdır.

Çünkü mikropların ilk karşılaştığı yer olan bademcikler olmazsa mikroplar direk olarak vücuda yayılır. Bu yüzden bademciğiniz ağrıdığında hemen tedavi amaçlı bir şeyler yapılmalıdır. İlerleyen durumlarda bademciklerin alınması bile gerekir. İşler bu raddeye gelmeden kendinize ve vücudunuza iyi bakın. Alınan bademcikler ilk başlarda rahatlık hissi uyandırsa da daha sonraları belirli yaş gruplarında çeşitli rahatsızlıklara yol açabilir.

Bademciklerin Alınması 

Bademcikler vücuda giren mikropların tanımlanmasın da oldukça önemlidir. Bademcik iltihabı nedir sorusu pek çok kişinin aklını karıştırır. Bademcik sayesinde direk olarak vücuda giremeyen mikroplar belirli bir süre orada konak mikrop olarak beklemektedir. Böylece mikrobun belirli etkililik süresi geçene kadar, belirli bir süreden sonra vücuda geçiş yaparlar. Bademciklerin fonksiyonu bağışıklık sistemi düşük olan kişilerde ve çocuklarda oldukça önemlidir. Bademciklerin çocuklar üzerindeki etkisi, çocukların mikroplara karşı bağışıklık sistemi kazanmasına kadardır. Bademciklerin bu fonksiyonu yaş ilerledikçe azalmaktadır.

Artık vücut kendini korumak yerine mikroba kendini alıştırır. Bazı çocukların büyüme evresinde bademcikler fazla büyümektedir. Bu da nefes almada zorluk, yemek yeme de zorluk ve gece yatarken daralma gibi sorunlara sebebiyet vermektedir. Bu durumda bademcik ameliyatı yapılarak bademciklerin alımı gerçekleştirilmektedir.

Bademciklerin Alınması Hangi Durumlarda Gereklidir? 

Bazı durumlardan dolayı bademcik iltihabı nedir sorusunun cevabı hastaların kafasını karıştırıyor. Bademcik  ameliyatı olan kişiler bu sorunlardan dolayı ameliyat olmaktadır. Bu sorunlar: boğaz iltihabının sürekli olarak tekrarlanması, uyku da solunum yetersizliği, bademciklerin apsesi, kötü huylu bademciklerin tümörü, bademciklerin büyümesine karşılık yemek yeme sıkıntısı, ağız kokusu yapan lenf bezlerine bağlı olan bademciklerin iltihaplanmaları, kalp kapakçığı iltihabı, çene yapısını bozan geniz eti, hastalıklarından dolayı bademcikler alınmaktadır.

Bademcikler alındıktan sonra önceden bağışıklık kazanan vücut artık mikroplara karşı kendini savunabilir hale geldiği için herhangi bir sorun teşkil etmez.

Bademcik İltihabı 

Bademciklerin iltihaplanması sonucu ortaya çıkan bir tür rahatsızlıktır. Vücudun bağışıklık sistem merkezi olan bademcikler vücudun mikroplara karşı korunmasını sağlar. İltihaplanan bademcikler kızarır şişer ve boğaz ağrısına neden olur. Bademciklerin iltihaplanması genellikle yaygın bir virüsten kaynaklanır.

Bazı durumlarda da bakteriyel enfeksiyonlar sonucu ile de meydana gelmektedir. Bademciklerin kızarması, şişmesi, zor ya da ağrılı yutma, ateş, boğaz ağrısı, ağız kokusu, baş ağrısı, gibi durumlarla kendini belli etmektedir. Bu rahatsızlığın geçmesi için tuzlu su ile gargara yapmak ya da ılık tuzlu su ile ağzı çalkalayıp durulamak boğaz ağrısını ve acısını hafifletmeye yarar. Meyan kökü pastilleri, bal ile hazırlanmış ılık şifalı çaylar, kuru ortamları buharlandırmak, buz parçaları veya dondurma ile bademciklerinizin ağrısını hafifletebilirsiniz.

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.