Bağışıklık Sistemini Güçlendirmenin Yolları

İnsanlar uzun yıllardan bu yana çeşitli salık sorunları ile uğraşmışlardır. Günümüzde artan bu sağlık sorunlarının temel sebebi bağışıklık sisteminin güçsüz olmasından kaynaklanır. Bağışıklık sistemi vücudu çeşitli mikroplara, virüslere ve bu virüslerin yol açtığı hastalıklara karşı bizi koruyan bir sistemdir.

Bu sistemin zarar görmesi durumunda kişi en küçük toz zerresinden bile hastalık kapabilir, bitkin düşebilir ve hatta bu durum ölüme kadar bile gidebilir. Bu tarz olayların yaşanmaması ve bağışıklık sisteminin daha güçlü olması için pek çok yol mevcuttur. Gerek ilaç gerek beslenme düzeninden oluşan bu yollar günümüzde gelişen teknoloji ve sağlık hizmetleri ile çeşitlilik kazanmaktadır. Bu çeşitli yollar insanların yararı baz alınarak bulunmuştur.

Bağışıklık Sitemi Nasıl Çalışır ve Güçlenir?

Bağışıklık sisteminin çalışma metabolizması oldukça karmaşık bir sistemden oluşur. Bademcikler, timüs bezi, lenf düğümleri, kemik iliği, apandis ve dalak gibi pek çok bölgenin bir arada çalışmasıyla meydana gelen bağışıklık sistemi vücudun en önemli sistemlerindendir. Bu tarz bezler ve düğümlerde bulunan yapılar sayesinde vücuda giren mikroplar yakalanır ve etkisiz hale getirilir.

Bu sistem çalışmadığında veya hastalık durumundayken zayıfladığında kişiler çeşitli ilaçlar içip meyveler yediğinde güçlenmesi mümkündür. Bağışıklık sistemini güçlendirmenin yolları günümüz pandemisinde oldukça önemli bir konudur ve uzmanlar tarafından genellikle ilk önerilen meyve sebze gibi besinlerin sıklıkla tüketilmesidir. Bunun yanı sıra bol bol güneş ışığına çıkmak, temiz hava almak da bağışıklık sistemini güçlendirebilmektedir.

Bağışıklık Sitemine Etki Eden Besinler

Son yıllarda en çok sorulan bağışıklık sistemini güçlendirmenin yolları nelerdir sorusunun pek çok cevabı bulunmaktadır. Bu cevapların ilk sırasında dengeli ve düzenli bir şekilde beslenmek yer alır. Özellikle muz, elma, portakal, mandalina, greyfurt gibi meyvelerin bu sistemin güçlenmesine etkileri saymakla bitmez.

İçeriğindeki yararlı besinlerden ötürü vücut hastalıklara karşı direnç kazanır. Bağışıklık sistemini güçlendirmenin yolları nelerdir sorusunun diğer bir cevabı ise turşu gibi besinleri sıklıkla tüketmektedir. Turşunun içerisinde bol miktarda sirke bulunduğundan ötürü kişilerin özellikle kış aylarında kullanması dâhilinde pek çok hastalıktan ve mikroptan korunması olasıdır. Uzmanlar tarafından genellikle et, süt, baklagiller, pekmez ve kan yapan daha pek çok besin şiddetle önerilmektedir.

Çevresel Faktörlerin Bağışıklığa Olan Etkileri Nelerdir?

Bağışıklık sistemine etki eden diğer bir faktör ise çevresel şartlardır. Küçüklüğünden bu yana çok temiz olmayan, tozlu ve kirli yerlerde büyüyen çocukların bağışıklık sistemi oldukça gelişmiştir ve kolay kolay hasta olmazlar. Bunun tam aksine oldukça hijyenik ve tozsuz ortamlarda büyüyen bireyler hastalıklara ve virüslere karşı daha çabuk yenilir ve bağışıklık sistemleri daha güçsüz olur.  Bu yüzden uzmanlar tarafından küçük yaştaki çocukların toprakla çamurla oynaması önerilmektedir. Dışarısı ile daha çok bağlantısı olan çocuklar bu sayede daha sağlıklı bir şekilde büyüyebilirler.

Formun Üstü

Formun Altı

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.