Çelik Çomak Oyunun Amacı Nedir? 

Çocukken hemen hemen herkesin oynamış olduğu oyunlardan biri olan çelik çomak oyunu; herkes tarafından kolaylıkla oynanabilen bir oyundur. Eskisi gibi olmasa da bazı çocukların bu oyunu oynadığını, hatta bazılarının çocuklarına öğretmekten zevk aldığı; kolay ve eğlenceli bir oyundur. Oyunun nasıl oynandığı hakkında bilgisi olmayanlar, artık bilgi sahibi olabilecekler. Peki çelik çomak nasıl oynanır? 

Araç Gereçler Nelerdir? 

Çelik çomak nasıl oynanır? Diyenler, okumaya devam edebilir. Oyunun rahatlıkla oynanabilmesi için geniş bir sahaya veya alana ihtiyaç vardır. Daha sonra çelik için kısa değnek ve çomak için ise uzun değneğe ihtiyaç vardır. Çelik dediğimiz kısa değnek 20-30 cm uzunluğunda, kalınlığı ise 3 parmak kalınlığında olması gerekiyor. Çomak içinse kısa değneğin 2 veya 3 katı uzunluğunda olması yeterli olacaktır. Burada çomak ile çeliğe vurulacaktır. Çomağı tek el ile ya da iki el ile tutmakta bir sorun yoktur.

Oyunu toprak olan bir alanda oynanacaksa yere hendek benzeri ince, uzun çukurlar kazılması gerekir. Kısa değnek çukurların üzerine artı oluşacak şekilde koyulur. Eğer hendekler kazılmayan bir yerde oyun oynanacaksa altına taş yerleştirerek artı şeklini vermek gerekiyor. Bu şekilde denge sağlandıktan sonra oyun oynamaya başlayabilirsiniz.

Oynama Sırası ve Takımlar 

Bu oyunu oynayabilmek için en az iki kişinin olması gerekiyor. Fakat takımlar ne kadar kalabalık olursa, o kadar iyi olur. Takımların eşit seçilmesi için, adımlaştırma seçme yöntemini kullandıktan sonra takım arkadaşları tek tek seçilmeye başlanır. Oyun öncesinde küçük bir yarışma yapılır ve bu sayede hangi takımın önce başlaması gerektiğine karar verilir. Böylelikle oyunun tadı daha güzel çıkacaktır.

İki rakip karşı karşıya gelir ve uzak noktadan kısa değnek ile çukura ya da çukurun üzerine konulan uzun değneğe sırayla atmaya başlarlar. Kısa değneği hedefe en yakın düşüren kişinin takımı; oyuna önce başlar.

Nasıl Oynanır? 

Çukura girdirme; en az iki kişi olacak şeklinde oyun oynanabilir. Buradaki oyuncular bireysel olarak oynar, burada takım adına değil, kendi adına oynamaya başlar. Çelik için kazılmış olan çukura benzemiş olan bir çukur daha kazılır. Bu çukurlar karşı karşıya gelecek şekilde hizalanır.

İlk başlayacak olan kişi seçildikten sonra oyun başlar. Birinci kişi elindeki çomak ile çeliğe kuvvetli bir şekilde vurur. Bu oyun böyle devam ettirilir. Sahanın başındaki çelik sahanın sonunda bulunan diğer çukura götürülmesi lazım. Çeliği çukura girdirecek olan kişi birinci, ikinci girdiren ikinci olur. Böylelikle bu oyun böyle devam edip gider. Yenilen kişiye ceza verilebilir.

Kısa Oyun 

Küçük gruplar için oynanır. X takımının oyuncusu kısa değneğin ucunu çukura sokmaya çalışır ve altından vurup, havalandırmaya çalışır. Havadaki uzun değneğe tekrar vurulur ve en uzağa gönderilir. Y takımı havadaki uzun değneği yere düşürmeden yakalamayı hedefler. Yakalamaz olursalar ceza yerler. Çelik çomak nasıl oynanır diyenlerin aklında soru işareti kalmamış oldu bu sayede.

 

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.