D Vitamini Eksikliği Belirtileri

Vücut için elzem olan besin ögeleri arasında yer olan bir vitamin olan D vitaminidir. D vitamini yağda eriyen vitaminler arasında olup karaciğerde depolanır. Antioksidan özelliği bakımından vücudu enfeksiyonlara karşı koruyucu özelliği vardır. Vücut kendi üretebildiği gibi beslenme ile de dışardan alınabilir. Yetersiz kaldığı bir durum olduğunda ek takviye önerilir. Eğer yeterli miktarda vücuda alınmazsa D vitamini eksikliği belirtileri oluşur. Bu belirtiler de hastalıkların habercisidir.

D Vitamini Eksikliği Nasıl Belirlenir?

Doktor tarafından yapılan kan analizi sonucunda kandaki D vitamini seviyesine bakılarak tespit edilir. Çıkan rakamların sonucuna göre ne derecede olduğu belirlenir.

  • 125 nmol/L ve üzeri: Yüksek
  • 50-125 nmol/L: Normal
  • 30-50 nmol/L: Hafif eksiklik
  • 30 nmol/L ve altı: Ciddi eksiklik

Eksikliğinde Oluşan Belirtiler Nelerdir?

D vitamini yeterince alınmadığında eksiklik oluşur. D vitamini eksikliği belirtileri olarak vücutta bazı değişiklikler meydana gelir. Yorgunluk, halsizlik, tüm vücutta veya kemiklerde ağrı, değişken ruh halleri, baş ağrısı, depresyon, saç dökülmesi, sık hastalanma, geç iyileşme ve uyku problemleri gibi belirtiler ortaya çıkar. Çok ciddi eksiklik oluşmuş ise yürümekte zorluklar yaşanır.

Çocukluk döneminde ciddi seyreden D vitamini eksikliği zamanla kemiklerin incelmesine, yumuşamasına ve deforme olmasına neden olur. Raşitizm denilen bir hastalığa sebep olur ve eğer tedavi edilmezse kalıcı hale gelir. Yetişkinlerde bu durumun meydana gelmesi ile Osteomalazi adı verilen hastalık görülür. Düşme sonucu kemikler kolay bir şekilde kırılır.

Neden D Vitamini Eksik Olur?

D vitamini vücudun kendi kendine sentezleyebildiği vitaminlerden biridir. Yeteri oranda güneşlenme ile beraber vücut güneş ışınlarına maruz kalınca kendi D vitaminini üretebilir. Lakin kış aylarında güneşli günlerin az olması veya güneş görmeyen kapalı mekanlarda sürekli vakit geçirmek eksikliğine neden olabilir. Beslenme ile birlikte yetersiz tüketim yine eksikliğine neden olur. Kilo alımına bağlı olarak vücutta D vitamini düzeyleri düşer yine eksiklik meydana gelir. Durum düzetilmezse D vitamini eksikliği belirtileri ilerleyen zamanlarda kendini gösterecektir.

Günlük D Vitamini İhtiyacı Ne Kadar?

Günlük D vitamini ihtiyacı yaş grubuna göre değişim gösterir. 12 ay çocuklarda 400 IU, 1-70 yaş için 600 IU, 70 yaş üzeri için 800 IU olmalıdır. Beslenme ile birlikte bu seviyelere ulaşmak zor olabileceği için doktor tarafından tavsiye edilen takviyeler kullanılabilir.

Normal D Vitamini Seviyesi İçin

  • Yeterli ve dengeli beslenmek her besin ögesinin normal değerde olmasını sağlar.  O yüzden beslenmeye dikkat edilmeli ve Özellikle D vitamininden zengin besinler (ton balığı, somon, süt ve ürünleri, karaciğer vs.) tercih edilmelidir.
  • Her gün mutlaka 15-20 dakika güneşlenmelidir.
  • Risk grubu olan bireyler ( çocuklar, yaşlılar, hamileler ) özellikle dikkat etmelidir. Olması gereken seviyenin altına inmemelidir.
  • Devit 3 vitamin takviyeleri alınabilir.

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.