Dantelli Tesettür Elbise Modası

Moda dünya sürekli hareket halindedir. Yenilikleri ardı sıra getirmekten çekinmeyen moda dünyası, dantel deseni hayatımıza 2013 yılında soktu. Dantelin yavaş yavaş kıyafetlere yansımasının peşi sıra 2014 yılında dantel trend haline geldi. O zamandan beri eskimeyen, modasını koruyan dantel modeli artık her kıyafetin içerisinde yer ediniyor. Her kıyafet içerisinde kendine bir alan edinmiş olsa da dantel desenin en çok kullanıldığı yer abiyelerdir.

Dantel modası gibi tesettür modası da gittikçe gelişmekte ver her alanı, her tarzı bünyesine dahil etmektedir. Sürekli genişleyen bir iki mecranın birbirleri içerisinde kullanım göstermemesi imkansız bir haldeydi. Günümüzde artık tesettür elbiselerde dantel modası trendi başlamıştır.

Tesettür Tasarımlarda Dantel Şıklığı

Tesettür abiye modellerinde dantel şıklığı çok tercih edilen bir model olarak trende oturdu. Dantelin abiyeler içerisinde kullanım yeri sürekli değişiyor veya abiye tamamen dantelden de oluşabiliyor. Elbiselerin özellikle kol detaylarında kullanılarak yeni bir tasarıma yelken açıyorlar. Kolların uç kısımlarında şerit halinde veya yine sadece uç kısımları kaplayacak şekilde abiyelere ekleniyorlar. Bunların dışında abiyelerde göğüs kısmı dantelle hareketlendirilip etekler düz bir görünüm içerisinde bırakılarak da tasarımlar oluşturuluyor. Göğüs detaylarındaki dantel hareketlendirmesi kollarla bütünleşerek tasarımı tamamlıyor, kolların dantel işlemeye dahil edilmediği modelleri bulmak oldukça zordur. Düz bir elbiseyi hareketlendirmek için kullanılan dantel detayı yine de sade ve şık bir görünümü elden bırakmıyor.

Renkler İle Dantel Uyumu

Son zamanların moda anlayışı içerisinde renkler daha soft bir görünüme büründü diyebiliriz. Genellikle pudra pembesi gibi açık renklerin kullanımı göze çarparken, özellikle tesettür abiye modellerinde, canlı renklere de rastlayabiliyoruz. Moda dünyasını tamamen soft renklere boğmaktan kaçınan stilistler, zümrüt yeşili gibi canlı renkleri araya katmayı ihmal etmemişler. Bu renklerin hepsinde dantel model kullanımını görebiliyorsunuz. Her rengin üzerinde farklı bir görünüme kavuşan dantel modeller hiçbir renk üzerinden eksik edilmiyor. Soft renklerden canlı renklere kadar her renkte kullanımını görebiliyorsunuz. Canlı renkler üzerinde kullanıldığı zaman renkleri yumuşattığı söylenebilir. Soft renkler üzerinde kullanım sağlandığında da renge canlılık katıyor. Aslında iki uç noktadaki renkler arasında uyum sağlayabildiğini çok rahat bir şekilde söyleyebiliriz.

Dantel Modeli Her Yerde

Dantel model nasıl her giysi üzerinde kullanılmaya başlandıysa, uygulandığı abiyelerin de her alanda giyilebilmesi mümkün hale geldi. Tasarımcıların elinden çıkan abiye modelleri, çok fazla çeşitlilik gösteriyor ve bu durum dantel işlemesini sadece şık ortamlara hapsolmaktan kurtarıyor. Artık dantel desenine sahip elbiseler veya abiyeler ile her ortama dahil olabiliyoruz. Öyle ki dantel modele sahip elbiseleri sokak stiline bile dahil edebiliyoruz. 2013’ten beri kullanımı sağlanan bu modelin bu kadar çeşitlilik göstermesi, her giysiye ve her ortama uyum sağlayabilmesi kadınların kıyafet seçimi yaparken daha özgürce hareket etmesine imkan sağlıyor.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.