Ebru Sanatı İncelikleri

Eski Türk uygarlıklarından bu yana süregelen ebru sanatı eserleri pek çok kişi tarafından beğenilmektedir. İnsanların oldukça ilgi duyduğu bu sanat dalı, pek çok kişinin yapmak istediği hobiler arasında yer almaktadır.

Ülkemizde bazı büyük üniversitelerde birçok fakültelerin bölümlerinde seçmeli ders olarak da verilen ebru sanatı, genç öğrenciler tarafından tercih edilme oranı çok yüksek derslerden biri olmuştur. Ebru sanatı sadece üniversite öğrencileri değil, ülkemizde her yaş grubundan pek çok sanatsever kişi tarafından da yapılmaktadır.

Ebru Sanatı Malzemeleri ve Temin Edilebileceği Yerler

Ebru sanatı duyguların renkler ile buluşması gibi bir anlama gelmektedir. Her duygunun bir rengi vardır ve bu renkleri birbiri ile buluşturmak, ebru sanatı temelinde vardır.

Ebru sanatı su üzerinde yapılan bir resim olarak nitelendirilebilir. En temel malzemeleri, su, ebru boyası ve ebru kâğıdıdır. Ebru sanatı için, ebru boyası kullanmak zorunludur. Ebru boyası su bazlı bir boya olmadığı için su üzerinde çözülmez ve yüzeyde kalır. Su yüzeyinde kalan bu boyalara, sanatçıları tarafından şekil verilir ve yine özel ebru kâğıtlarını, elde edilen resim özel teknikleri ile çekilir.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.