Elbise Kalıbı Nasıl Çıkarılır?

Elbise giymek kadınlar için gerçek anlamda hoş duran bir kıyafettir. Elbiseler tek parça ürünler olduğu için kullanımı da dikimi de son derece kolaydır. Elbise dikmeye başlamadan önce mutlaka uygun bir kumaş tercihi yapılmalıdır. Ardından bu kumaştan kalıp çıkarılmalı, biçme, kesme işlemleri bitirilmeli ve sonrasında ise dikim aşamasına geçilmelidir. Elbise kalıbı çıkarmak zor bir işlem gibi görünse de aslında oldukça kolaydır. Elbise kumaşınızı düz bir zemin üzerine sererek, kalıp çıkarma işlemini kolaylıkla yapabilirsiniz. Kalıp çıkarabilmeniz için mutlaka kalıp çıkaracağınız bedenin ölçülerine, bir adet dik tutulmaya uygun mezuraya ve en önemlisi de sabun kaleme ihtiyacınız olacaktır. Mezurayı beden ölçmek için, sabun kalemi de kumaş üzerinde çizimler yapmak için kullanıyor olacaksınız.

Elbise Kalıbı Çıkarma Aşamaları Sizlerle

Elbise görünüşte tek parça gibi görünse de, aslında dikim için farklı parçaların birleşimi gereklidir. Elbise kumaşınızdan önce ön kalıp daha sonra arka kalıp çıkarmanız gerekiyor. Eğer birden fazla parçadan oluşan bir elbise dikmek istiyorsanız, her alanın kalıbını ayrı ayrı çıkarmanız gerekiyor. Kalıpları daha çok vücut baz alınarak çıkarmamalısınız. Vücut sürekli hareket ettiği için kumaşta kaymalar ve yıpranmalar, ya da en basitinden dikişte kaymalar ve yamukluklar meydana gelebilir. Daha özenli ve temiz bir çalışma gerçekleştirmek için farklı bir elbise üzerinden ölçüm alarak kalıplarınızı çıkarabilirsiniz. Bu şekilde çalıştığınızda hem biçme hem kesme hem de dikim işlemleri daha düzgün şekilde elde edilir.

Elbise Kalıbı Çıkarırken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Elbise kalıbı çıkarırken baştan sona tüm adımlar özenli bir şekilde takip edilmelidir. Kumaşınızı yere sermeli, daha sonra ön, arka, yan ve yaka, kol gibi detaylı kısımların kalıplarını çıkarmaya başlamalısınız. Öncelikle büyük alanların kalıplarını çıkarmalı sonrasında detaylı ufak alanlara iniş yapmalısınız. Kumaşınızın esneklik derecesine göre daha bol ya da daha dar kesimler ve kalıpları çalışabilirsiniz. Yakanızın açıklık isteğine göre bu kısımda da daha bol ya da daha dar çalışarak tamamen kendi tercihinize uygun bir yaka çalışması yapabilirsiniz. Çeşitli vücut tiplerine göre çeşitli kalıplar çıkarmanız gerekebilir. Bunun için mutlaka daha önceden dikilmiş ya da hazır kalıp olan parçalardan örnekler kullanabilirsiniz.

Drapaj Yöntemi İle Elbise Kalıbı Çıkarabilirsiniz

Drapaj yöntemi, elbise dikiminde en çok tercih edilen kalıp çıkarma yöntemlerinden birisidir. Hem ölçüyü en iyi şekilde toparlamak hem de dikimi en kolay ve doğru şekilde gerçekleştirmek için mutlaka drapaj yöntemine başvurabilirsiniz. Bu yöntem tamamen temel kalıp yöntemidir. Temel bedene uygun arka kalıbı, temel bedene uygun ön kalıbı ve temel bedene uygun kol kalıplarını çıkararak çok kolay ve kısa süre içinde dikim aşamasına geçiş yapabilirsiniz. Kendinizi model alabilirsiniz. Bunun dışında hazır modeller de kullanarak dikimleri bitirebilirsiniz.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.