Gelinlik tarlatanı nasıl katlanır?

Gelinlik her kadın için anlamlı giysilerden biridir. Uzun zaman boyunca korumak isteyeceğiniz gelinliğin kılıfına doğru bir şekilde yerleştirilmesi gerekir. Gelinlikler alındığı zaman evde denenmek için kılıfından veya çantasından çıkartılır. Durumun bu şekilde olması ise gelinliği eski haline getirmeyi bir çile haline dönüştürebilir. Bu alandaki sıkıntıların önüne geçmek için kullanabileceğiniz gelinlik katlama yöntemleri vardır. Özellikle bu yöntemler üzerinden çok daha uzun süre boyunca gelinliği istediğiniz şekilde koruyabilirsiniz.

Tarlatanlı Gelinliği Kılıfa Koyma

Tarlatanlı gelinliği katlamak zorlayıcı konulardan biridir. Gelinlik modellerinin çoğunluğunda tarlatan gelinliğe dikili olarak sunulur. Bazılarında ise tarlatanlar ayrı olarak sunulmaktadır. Genel olarak tarlatanlı gelinliklerin katlanmasında en zorlanılan kısımlar bu bölümlerdir. Zira gelinliği katlarken bu bölümleri kırma düşüncesi sıklıkla akla gelebilir. Önceki zamanlarda bu bölümleri katlama aşamasında kırılmalar söz konusu olurken, şimdilerde bu sorun aşılmış durumdadır. Katlama sırasında tarlatanı kırma gibi durumlardan dolayı endişe etmenize gerek yoktur. Katlama sırasında da tarlatanı katlamaktan korkmadan gelinliği kılıfa veya kendi kutusuna rahatlıkla yerleştirebilirsiniz. Gelinlik katlama işlemine öncelikli olarak etekleri yana doğru katlayarak başlamanız gerekir. Daha sonrasında ise yukarı doğru dikdörtgen şeklinde katlama yapmanız lazımdır. Son olarak gelinliğin beden kısmını üste bırakacak şekilde katlayarak işlemin sonuna gelebilirsiniz.

Tarlatansız Gelinliği Katlama

Tarlatansız gelinlik modellerinden birini satın aldıysanız ve çıkardığınız gelinliği yeniden kutusuna nasıl koyacağınıza dair bir fikre sahip değilseniz bu adımları izlemeyi tercih edebilirsiniz. Gelinliğinizin kasnağının alt kısmından tutarak yukarı doğru çekmek ve diğer kısmı toparlayarak en üste doğru almanız yeterli olacaktır. Gelinliğinizin kasnak kısmı içinde bulunacağından dolayı bu şekilde kabarık bir görüntünün ortaya çıkması engellenmiş olur. Daha sonrasında ise gelinliğinize her daim ulaşabileceğiniz askıya asabilirsiniz. Sonrasında gelinliği kılıfın içine yerleştirerek kırışık kalan yerleri düzlemeli ve fermuarı çekerek asmalısınız. Bu sayede bu yöntem üzerinden gelinliğin kırışması mümkün olmayacaktır.

Gelinlik Nasıl Saklanır?

Düğün gecesinin sonrasında hiç zaman kaybetmeden gelinliğin temizlenmesi büyük bir önem taşır. Gelinliğinizi kuru temizlemeye verebileceğiniz gibi, aynı zamanda evde kendi imkanlarınızla da temizlemeyi düşünebilirsiniz. Gelinliğinizi altı ayda bir kez havalandırmanız tavsiye edilir. Bu sayede gelinliğin ilk günkü halini her daim muhafaza etmesi söz konusu olacaktır. Gelinliğinizin zaman içinde sararmaması için kutuyu güneşten korumanız gerekir. Nemi ve kokuyu engellemek için kutunun içeriğine naftalin poşetleri koyabilirsiniz. Gelinliği temizlemek için beyazlatıcı etkili bir çamaşır deterjanı kullanmanız doğru olacaktır. Beyaz bir bez ve deterjan yardımıyla gelinliğe zarar vermeden hafifçe lekeleri temizleyebilirsiniz. Ancak bu kimyasalın gelinliğin üzerinde bulunan işlemelere zarar vermeyeceğinden emin olmanız gerekir. Gelinliğinizi ters çevirerek yıkamanız gerekir. Bu sayede üzerindeki işlemelere ve boncuklara zarar vermeden işlemin sona ermesini sağlayabilirsiniz. Gelinliğe zarar verme ihtimali olduğundan dolayı yüksek ısılarda gelinliğin yıkanmaması gerekir. Aynı zamanda gelinliği yıkama aşamasında yüksek derecelerin tercih edilmemesi doğru bir karar olacaktır. Gelinliğiniz ipekse sadece kuru temizlemeyi tercih etmelisiniz. Bu tarz gelinliklerin yıkanmasında daha fazla özen arandığından dolayı temizlik işini ev ortamında yapmamanız doğru olacaktır. Gelinlikler uzun süre boyunca kapalı kaldığında lekelenme olabileceğinden bu duruma dikkat ederek düzenli havalandırılmasına özen göstermelisiniz.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.