Kış Aylarında Giyilebilecek Kısa Elbiseler

Kış aylarında vücudumuzun sıcak kalmasının özü, doğru kıyafet katmanlarına sahip olmak ve onları nasıl etkili kullanacağınızı bilmektir. Burada kış aylarında da giyebileceğimiz kısa elbiseler var mı diye tartışacağız.  Kış aylarında soğuk hava ile başa çıkabilmek için uygun kıyafet seçimi tabii ki önemlidir, onları doğru şekilde uygulamak sizin bilgi ve becerinizdir. Günümüz itibariyle kış aylarında giyilebilecek kısa elbiseler oldukça detaylı bir şekilde tasarlanabilmektedir.

İnsan vücudu kimyasal reaksiyonlar ve aktivitelerle ısı üreten bir fırın gibi davranır. Bu ısı iletim, yayılma, buharlaşma, ışıma ve solunum yoluyla kaybedilir. Fiziksel aktivite arttıkça üretilen ısı da artar ve tersine fiziksel aktivite azaldıkça üretilen ısı da azalır. Sıcak kalmanın kilit noktası vücuda yalıtım eklemektir.

Kışlık Elbiselerde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Giydiğimiz elbiselerin termal yalıtımı, hapsedilen ölü hava kalınlığı ile orantılıdır. Ölü hava dediğimiz, doğal akımların gerçekleşmeyeceği kadar küçük hava birimlerini vücudumuzda saklamak anlamına gelmektedir. Bu gibi akımlar çapı 2 milimetre olan birimlerde görülmektedir. Sizi sıcak tutan kıyafetler değil ölü havadır. Yalıtım etkinliğini ölçmek için “clo” birimi geliştirilmiştir. Geleneksel yalıtım malzemelerinin (yün, kat, alt) her bir inç kalınlığı teorik olarak 4,7 clo ve uygulamada 4,0 clo yalıtım sağlar. Elbette ki kış aylarında giyilebilecek kısa elbiseler mevsim şartlarına uygun bir şekilde tasarlanıyor.

Sıcaklık değiştikçe ve/veya aktivite seviyeleriniz değiştikçe birikmiş ölü hava boşluğunu arttırmak veya azaltmak için katman eklemenize ve çıkarmanıza imkan tanır. Unutmayın, vücudunuz ısı kaynağıdır, kıyafet katmanları sadece ısıyı hapsetmek ve soğuk ortamlarda ısı kaybını yavaşlatmak için kullanılır. Eğer çok fazla kıyafet giydiyseniz, aşırı ısınır ve terlemeye başlarsınız. Çeşitli katman türleri ve aktivite seviyeniz arasında uygun ısı dengesini bulmanız gerekir.

Yani işin özü, kış aylarında giyindiğimiz elbiselerin vücudumuzu tamamen kapatması ya da kısa elbiseler mi olması gerektiğinden daha çok vücudumuzun sıcaklık dengesini korumamız gerektiğini öğrenmiş oluyoruz.

Vücuttaki Yağ Oranının Önemi

Kışın nasıl giyinilir diye sorduğumuzda diğer bir genel kural şudur; kıyafetlerin etkisi kapladıkları alandaki vücut yağı ile orantılıdır. Aynı zamanda vücut merkez ısısının korunmasına da yardımcı olur. Bu nedenle yelekle vücut ısısını korumak için oldukça işe yarar. Vücudun her bir kısmı için optimum yalıtım kalınlığı vardır. Bunun ötesinde eklenen katmanlar, eklenen yalıtımın getirisi ile karşılaştırıldığında hareketleri oldukça kısıtlamaktadır.

İnce bir eldiven taktıktan sonra ellerinizin daha soğuk olduğunu fark ettiniz mi? Bunun nedeni eğimli bir yüzeye yalıtım malzemesi sarıldığında, ısının akabileceği yalıtım yüzeyinin alanı ve ısının kaybedileceği yüzey alanı daha fazladır. Bunun anlamı, yüzeydeki eğrilik arttıkça verilen kalınlığın toplam yalıtım verimi azaltmaktadır. Ek olarak parmaklar gibi küçük silindirler paradoksal etki gösterir. İnce bir yalıtım katmanı eklenmesi gerçekte 0,5 santimetre kalınlığa ulaşana kadar ısı kaybını arttırır. Bu ısı direnci, ek kalınlıklar eklendiğinde elde edilir. Fakat 0,5 santimetreden fazla eklenen kalınlık, kalınlıkla orantılı olarak sıcaklığı çok az etkiler. İnce eldivenlerin parmaklarınızı sıcak tutmamasının nedenlerinden biri budur.

Yani yazımızdan da anlaşılacağı gibi Kış aylarında giyebileceğimiz kısa elbiseleri kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Bu tamamen hastalığa davetiye çıkarmak anlamına gelmektedir

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.