Kulplu Elbise Nasıl Dikilir?

Elbise giymek kadınları en çok rahatlatan işlemler arasında yer alıyor. Özellikle de yaz aylarında tercih edilen kulplu kolsuz elbise modelleri, tek parça olarak kombinlere kolaylıkla uyum sağlayabiliyor. Bahar ve yaz aylarında kombinlerinizi tek parça elbiselerle rengarenk desen desen yapmak istiyorsanız, öncelikle tamamen kendi tercihinize ait bir kumaş seçmeniz gerekiyor. İlkbahar ve yaz aylarında daha çok tercih edilmekte olan kulplu elbiselerin bir diğer adı kolsuz elbise modelleridir. Bu elbiseleri dikme, kesmek ve biçmek diğer tüm giyim parçalarından daha kolaydır. Sizler de kendinize birden fazla kulplu elbise dikmek istiyorsanız, kolları sıvamanın vakti gelmiş demektir. Öncelikle tamamen kendi zevkinize uygun bir kumaş tercihi yapmanız gerekiyor.

Kulplu Elbise Dikiminde Hangi Kumaşlar Kullanılır?

Kulplu elbiseler için elbette tamamen kendi zevk, tarz ve tercihinize uygun bir kumaş seçebilirsiniz. Ancak kulplu elbise modelleri daha çok bahar ve yaz aylarında tercih edildiği için, kumaş olarak da tamamen pamuklu kumaşların kullanılması daha uygundur. %100 pamuklu, hafif ve terletmeyen bir kumaş seçerek kulplu elbise biçimine, kesimine ve dikimine başlayabilirsiniz. Kumaşınızı temin ederken en az 4 metre olmasına dikkat etmelisiniz. Dikeceğiniz elbisenin boy uzunluğuna göre bu ölçüyü arttırabilir ya da azaltabilirsiniz. Ancak standart kalıplı kulplu elbise dikimi için 4 metrelik kumaş uygundur. Kumaşınızı elde ettikten sonra biçim, kesim ve dikime başlamadan evvel mutlaka kumaşı yıkamalısınız. Bazı kumaşların çekme ihtimali olduğu için mutlaka yıkadıktan ve kuruttuktan sonra dikim aşamasına geçmeniz gerekiyor.

Kulplu Elbise Dikim Aşamaları Sizlerle

Kulplu elbise kumaşınızla alakalı tüm işlemler bittikten sonra, kalıp çıkarma aşamasına geçmelisiniz. Kalıbı tamamen kendi bedeninize uygun şekilde çıkarmanız gerekiyor. Kalıbınızı kol altından istediğiniz uzunluk bölümüne kadar kesebilir ve daha sonra çıkardığınız kalıp parçalarını dikim altına alabilirsiniz. Elbise dikmek oldukça pratik ve kullanışlı olduğundan kolaylıkla kısa süre içerisinde elbisenizin dikimini bitirmiş olacaksınız. Bedeninizin ölçülerini, kumaşın esnekliğine göre de ayarlayabilirsiniz. Eğer kumaşınız çok esnekse biraz dar kalıp çıkararak dikebilirsiniz. Eğer kumaşınız daha likrasız sert bir kumaşsa, kalıbı daha bol tutarak dikimi gerçekleştirebilirsiniz.

Pratik Şekilde Kulplu Elbise Dikimi

Kalıbınızı tamamen çıkardıktan sonra artık dikim aşamasına geçebilirsiniz. Kalıp parçalarını tamamen iç kısımdan dikmeniz gerekiyor. Çok basit dikim yapan dikiş makineleriyle dahi bu hafif kumaşlı kulplu elbiseleri dikebilirsiniz. Elbisenizin daha uzun ömürlü olması ve dikişlerin kısa sürede atmaması için mutlaka çift dikiş yapmanız gerekiyor. Eğer makinenizde çift dikiş özelliği yoksa iki kez paralel olarak dikiş işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Kalıpları tamamen ters çevirip iç kısımdan dikiş yapmanız gerekiyor. Böylelikle dağa sağlam ve görüntü açısından da daha hoş bir görüntü yakalamış olacaksınız. Dilediğiniz her an her yerde bu kulplu elbiseleri giyebilirsiniz.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.