Kumaştan Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkartılır?

Giysilerimizde ortaya çıkan en inatçı lekelerden biri tükenmez kalem lekeleridir. Bu nedenle kumaştan tükenmez kalem lekesi nasıl çıkartılır? Sorusuna yönelik araştırma yapılır. Özellikle beyaz gömleklerde oluşan kalem lekesini çıkarmak hepimiz için zor olmuştur. Bu işlemi tamamlamak için birbirine karıştırılır ve pratik olarak tükenmez kalem lekesi çıkarılır. Ancak bu tekniğin de bazı tesirleri bulunuyor.

Islak Mendil İle Hemen Müdahale Etmek

Kumaştan tükenmez kalem lekesi nasıl çıkartılır? Sorusunu soruyorsanız, leke oluşur oluşmaz müdahale etmenizin gerektiğini söylemekte yarar bulunuyor. Çünkü tükenmez kalemlerin etkisi bir süre sonra kumaşın içine işleyecek kadar derinleşebiliyor. Bu duruma en özel leke çıkarıcıyı kullansanız dahi artık etki etmiyor. Kumaştan tükenmez kalem izini çıkarmak için anında ıslak mendil kullanabilirsiniz. Önce ilk rengi almalı ardından temiz bir ıslak mendille lekeli bölgeyi fazla yıpratmadan silmek gerekiyor.

Bulaşık Deterjanı Ve Ilık Su

Leke çıkarmak denildiğinde akla ilk gelen yöntemlerden bir çamaşır deterjanlarıdır. Oysa bulaşık deterjanları kumaştan tükenmez kalem lekesi nasıl çıkartılır? sorusuna cevap veriyor. Bulaşık deterjanı ve ılık su karışımına tükenmez kalem lekesinin oluştuğu kısım batırılarak lekeyi kısa sürede çıkarmak mümkün oluyor. Lekeyi çıkarmak için kumaşa fazla bastırmak kumaşın zedelenmesine sebep olduğundan kumaşa fazla baskı uygulamamak gerekiyor.

Şampuan

Tükenmez kalem lekesini çıkaran bir diğer yöntemi de şampuan oluşturuyor. Ancak yine hemen müdahale etmek önem taşıyor. Kumaşın üzerine dökülen bir miktar şampuan sonrasında kumaşı hafif basıyla silmek lekeyi çıkarmak için yeterli oluyor. Ancak çok mürekkepli bir tükenmez kalem ise şampuan içine bir miktar çamaşır suyu ekleyebilirsiniz.

Sabun

Kumaştaki kalem lekelerini yok etmek için sabunla bir süre kuru olarak yıkamak gerekiyor. Sabun kumaş üzerinde bir süre kuru olarak kalıyor ve ardından yıkama işlemi yapılıyor. Bu yöntemle de kumaş üzerindeki tükenmez kalem lekesinin yok olduğu görülüyor. Kumaşı zedelemeyen bu yöntemle kısa süre içinde kalem ve mürekkep gibi lekeleri yok etmek mümkün oluyor. Kumaşa fazla bastırmadan ve ovalamadan yıkamak daha doğru bir yöntemi ortaya çıkarıyor.

Aseton

Kumaş türü fark etmeden leke çıkarma alanında oldukça etkili olan aseton yer alıyor. Asetonun lekeli olan yüzeye uygulanması kumaştaki tükenmez kalem izini yok ediyor. Pamukla ya da peçeteyle rahatlıkla silinebilen tükenmez kalem izi bir süre sonra yok oluyor. Bu yöntem kolay bir yöntemi oluştururken kumaşı zedeleyici özelliği bulunuyor. Bu nedenle asetonu çok fazla dökmek ve kumaşı çok fazla ovalamamak gerekiyor.

Kumaşın üzerine fazla baskı uygulamak kumaşın çok yıpranmasına ve tüylü görünmesine sebep oluyor. Ayrıca hangi yöntem uygulanırsa uygulansın lekeli bölgeyi kurutmak için kesinlikle ütü kullanmamak gerekiyor. Çünkü bu yöntem kumaşın hem rengini sarartıyor hem de kumaşın yanmasına ve sertleşmesine sebep oluyor.

 

 

 

 

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.