Önü Kapalı Topuklu Ayakkabı

Topuklu ayakkabı giymek bir sanattır. Tabi ki her kadın içinde vazgeçilmez bir şıklık ve zarafet göstergesidir. Güzel ayakkabılar kadar onu taşıyan kadınlar da önemlidir. Topuklu ayakkabının şık durması ve rahat giyilmesi için çok kilolu olunmamalıdır. Çünkü ayaklardaki basıncın az olması çok önemlidir. Ayakkabı da ince bantlı ayakkabı, çivi topuk, kalın topuk, stiletto, önü kapalı topuklu ayakkabı ve önü açık ayakkabı olmak üzere birçok model mevcuttur.

Ayakkabı modelleri son yıllarda çok farklı özelliklere sahip olacak şekilde tasarlanmaktadır. Bu modeller içinde çok uzun ve çok kalın topuklara sahip modern ayakkabı modelleri de bulunmaktadır. Bu modeller günlük yaşamda kullanılabildiği gibi özel gün ve geceler için abiyelerin altına da kullanılmaktadır. Bu ayakkabılar içerisinde önü kapalı olup aynı zamanda uzun topuklu olan modeller bulunmaktadır. Önü kapalı olduğu için bu modellerin biraz süslenmesi tercih edilmektedir.

Topuklu Ayakkabı ve Ayak Sağlığı

Öncelikle ayakkabı ucuz ve kötü malzemeden üretilmiş olmamalıdır. Deriden veya esnek malzemeden üretilmiş ayakkabılar sağlığımız için daha uygundur. Ayak hareketlerini kısıtlamayacak, ayak anatomisine uygun modeller seçilmelidir. Ayakkabı yapımında terletici maddelerin kullanılmamasına dikkat edilmelidir. Mantar ve bakteri enfeksiyonlarına zemin hazırlayan ayakkabılardan uzak durulmalıdır. Ayakkabının taban yapısının yük emici esneklikte olmasına özen gösterilmeli ve ona göre tercih yapılmalıdır. Ayakkabının sıkılığı dolaşıma engel olmamalıdır. Topuklu ayakkabıdan sonra ayaklar dinlendirilmelidir. Masaj yaparak da rahatlama sağlanabilir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çok uzun zaman düz ayakkabı giyerseniz ayağınız ona göre şekil alır ve genişler.  Çok yüksek topuklar giymek zorunda olmamanızla beraber topuklu ayakkabı giymek ayaklarınızı ince ve zarif yapar. Ayakkabınıza uyumlu parçalar seçmekte önemli bir ayrıntıdır. Çok uzun süre ayakta duracak olan kadınlar kalın topuklu ayakkabılar tercih etmelidir. Rahat hissedilmesine yardımcı olacaktır. Önü kapalı topuklu ayakkabı, burnu dar ayakkabılar her zaman rahat hissettirmez. Ayakkabıların rahat hissettirmesi için ayağa tam oturması lazım.

Eğer oturmuyorsa bir numara büyük alıp içine kaydırmaz silikon tabanlıklar konulabilir veya burun genişletme yöntemleri kullanılabilir. Aksi durumda önü kapalı topuklu ayakkabı parmakları sıkıştırarak zarar görmesine, şekil bozukluğuna ve rahat yürüyememeye sebep olabilir. Çünkü gün içerisinde ayaklarınız şişecek ve yürümeniz zorlaşacaktır.  Günlük hayatta topuklu giymeyi seviyorsanız topuk boyunun4,5cm’yi geçmemesi sizin açınızdan iyi olacaktır. Bu ayak sağlığınız açısından da önemli bir konudur. Topuklu ayakkabılar kadınlarda ne kadar bir tutku olsa da sürekli yüksek topuklarla dolaşılmasının, ileride ayak sağlığını olumsuz etkileyeceği unutulmamalıdır.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.