Pankreas Kanseri Nasıl Ortaya Çıkar?

Pankreas, midenin arka tarafında yerleşimli, hem kan şekerinin düzenlenmesi için gerekli hormonları üreten, hem de sinirim için gerekli enzimler üreterek kanal vasıtasıyla ince bağırsakların ilk kısmı olan duodenum’ a aktaran bir salgı organıdır.

Pankreası oluşturan hücrelerin normal sınırları içerisindeki işlevini yitirerek kontrolsüz olarak bölünüp tümör halini almasına kanser denir. Pankreas kanseri nasıl ortaya çıkar  sorusu da bu durumda merak edilir.  Bu kanser pankreas hücrelerinin büyümesi sonucunda oluşan ölümcül bir hastalıktır. 40 yaş altında çok nadir görülen bu kanser  60 yaş ve üstü çok sık görülmektedir.

Sigara kullanımının pankreasın zararları arasında biliniyor. Bunun dışında genetik faktörler, aile öyküsü ve mutasyonların hastalığın daha kolay ortaya çıkmasını kolaylaştırdığını gözlemlenmiştir.

Belirtileri Nelerdir

Karın üst bölümünde mide bölgesinde dolgunluk, iştahsızlık, soluk renkli dışkı, deri kaşıntıları, rahatsızlık hissi ve aniden ortaya çıkan şeker hastalığı ( diyabet ) pankreas kanseri nasıl ortaya çıkar sorusunun belirtileri arasında yer almaktadır. Şeker hastalığı (diyabet )öyküsü olmayan ailelerde böyle bir durumun ortaya çıkabilmesi mümkündür.

Hastalığın ilerlediği zamanlarda kilo kaybı, sarılık, şiddetli karın ağrısı, karında şişkinlik ve şiddetli karın ağrıları gibi belirtiler ortaya çıkıyor. Ne yazık ki bu belirtiler hastalığın tedavi sınırlarını geçtiğinin de göstergesi olarak kabul ediliyor. Daha önce böyle bir durumun yaşanıp yaşanmadığını sizlere soran doktor tarafından muayene edilerek teşhislerinizi koyar.

Kan tahlillerinde hastaların; CEA ve CA 19-9 gibi tümör belirteçleri genellikle yüksek çıkıyor. Safra yolunun tıkandığı hastalarda ise karaciğer fonksiyon tahlilleri ve bilirubin değerleri yüksek görülebiliyor.

 

Tedavi Yöntemleri Nelerdir

Tedavide öncelikle tümörün ameliyat ile çıkarılması gerekmektedir. Tümör çıkarıldıktan sonra hastalara radyoterapi ve kemoterapi tedavisi başlanmaktadır.

Tedavi sırasında hareketli organlardaki tümörler,  kullanılan MR-LINAC sayesinde ışınlanıp yok edebilir. Hareketli tümörün görüntüsünü de anlık olarak alınmaktadır. Böylelikle tümöre gönderilmiş olan ışın, tümörün hareketliliğine göre tekrardan gözlemleniyor.

Kemoterapi, tümörün karaciğer gibi uzak organlara yayıldığında kullanılır. Radyoterapi, ağrıların azalmasında ve tümörün küçültülmesinde bu tedavi yöntemine başvurulabilir.  Enerjili radyasyon ışınlarıyla kullanılır. Radyoterapi genellikle kemoterapi ile birlikte alınır.

Pankreas organı birçok kan ve lenf damarının üzerinde yer almaktadır. Bu nedenle tedavi sonrası ağrıların artma olasılığı yüksektir. Hastalar tedavi olduktan 3 yıl sonra tekrar bu hastalıkla karşılaşmak mümkündür.

Kanserinden korunma yolları şunlardır;

  • Sağlıklı beslenmek
  • Fazla kilolardan kurtulmak
  • Alkol  gibi kanser yapıcı maddelerden uzak durmak
  • Şeker hastalığı (diyabet)  hastaları dikkati olmaları
  • Sigara kullanmamak
  • Kanser hastalarının düzenli olarak kontrollere gitmeleri

Pankreans kanseri nasıl ortaya çıkar sorusu kişiye göre değişir. Öncelikle  karaciğere, akciğere, karın içinde, kemiklere beyine de yayılabilir. Bu türde ki kanserlerin tek başına tedavi edilmesi, cerrahi müdahale ve tek başına radyoterapi ile alınması için çok fazla yayılım göstermiş olması lazım. Görüntüleme testlerinde yalnız bir bölgeye yayılım göstermiş olsa dahi, kanser hücreleri çok küçük gruplar şeklinde öbür organlara sıçrama olmuştur.

Formun Üstü

Formun Altı

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.