Pop Art Modası Nedir?

Pop art, popüler sanat ifadesinin özü olarak karşımıza çıkıyor. 1950’li yıllarda ilk ürünlerini veren bu sanat, Amerika ve İngiltere’de aynı zamanda, birbirlerinden haberdar olmaksızın meydana çıktı. O zamanlar sanat camiasını soyut dışavurumculuk eserleri hakimiyeti altına almıştı. Pop art sanatının gündeme reklamcılık ile uğraşan Andy Warhol getirdi. Gündeme geldiği gibi de herkes tarafından beğeni kazandı. Marilyn Monroe, Coca Cola gibi tanındık simgeleri pop art sanatına uygulamaya başladı ve bu süreçten sonra bu akımın önünü kesmek mümkün olmadı. Warhol, eserlerini ortaya koyarken birebir yansıtmaktan ziyade; keskin renkler, geometrik şekiller ile göz alıcı hale getirmeyi seçti. Böyle başlayıp gelişen sanat akımı, 50’li yıllarda moda haline geldi. Günümüz moda anlayışı içerisinde yeniden dahil olan pop art sanatı, ev dekorasyonu alanında kullanılmaya başlandı. Sadece bu alanla sınırlı kalmadı. Hediyelik eşyalardan, kıyafetlere kadar artık her alanda pop art sanatını görmekteyiz.

Renkler İle Göz Alın

Pop art sanatında renkler oldukça can alıcı detaylar olarak karşımıza çıkar. Ana renk olarak sarı, kırmızı ve maviyi temeline alan sanat, bu renkleri patlatarak kullanmaktan çekinmiyor. Kullanımı sağlanan renkler, fosforlu tonlarda tercih ediliyor veya en canlı tonları temele alınıyor. Bu yüzden ev dekorunda evi renklendirmek için uygulanabilecek en iyi yöntemlerden biri oluyor. Sade bir ev dekoruna sahipseniz ve canlandırmak istiyorsanız duvarlarınıza, perdelerinize pop art sanatını yansıtabilirsiniz. Lakin bunlarla yetinmeyip bu sanatı evinize yansıtmak istiyorsanız, kullanımı sağlanan canlı renkleri evinizin içine yerleştirmeniz gerekmektedir. Duvar gibi yerlere pop art sanatıyla renk vermek size fazla geliyorsa ama yine de evinizde renk istiyorsanız bu desenleri evinize kırlentler yardımıyla da katabilirsiniz. İstediğiniz köşeyi, sanatın renklerine bürüyerek de aynı imajı kurabilirsiniz.

Dekorasyon İçin Pop Art

Duvarlarınıza yansıttığınız pop art ile evinizi renklendirmeye başladınız ama size yeterli gelmedi mi? Bu sanatı evinizin tüm dekoru için ideal mi görüyorsunuz?  Bir iki adet duvarınızı sade ton içerisinde bırakıp perdelerinize de renk katabilirsiniz. Ayrıca Pop art sanatını evin içine uygulamak oldukça rahattır. Günlük yaşamın sembolize edilmiş olgularını sanata taşıyan bu akım, evinizde illa bir Coca Cola tablosu bulundurmanızı gerektirmez. Bir sehpa üzerine bir şişe kola bırakarak da bu dekoru sağlayabilirsiniz. Pop art sanatı bünyesinde öne çıkan renkleri barındıran mumları evinize serpebilir, canlı vazoları sehpalarınızla buluşturabilirsiniz. Bunları ufak dokunuşlar olarak yapabildiğiniz gibi, pop art sanatının eve tamamen hakim olması için duvarlarınızla bulaşacak bütünleyiciler olarak da kullanabilirsiniz.

Tablo Kullanın

Pop art sanatının ünlü sanatçısı Warhol’ün eşsiz tablolarını duvarlarınıza asın. Bu sayede ne duvarınızı şekillendirmeniz gerekir, ne perdelerinizi elden geçirmeniz, ne de kırlentle uğraşmanız. Duvarlarınıza kattığınız renkli tablololar pop art sanatını evinizin içine taşıyacaktır. Bunun için renklendirilmiş, birbirinden farklı Marilyn Monroe tablolarına başvurabilirsiniz.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.