Tarsal Tünel Sendromu Teşhis Nasıl Konulur

Ayaklarda bulunan bileklerin arka tarafında kalkaneus kemikleri ile fleksör retinakulum ve medial malleol çıkıntısı talus adı verilen bağ dokusu arasından geçer. (dar bir alanda olduğu için sinirlerin sıkışması ve zarar görmesi mümkündür.) bu sendromu etkin hale gelebilmesi için birden fazla sebep vardır.

En yaygın nedenlerden birisi ise ayak bileğinin aşırı yüklenmesidir. Diyabet, travma, artrit, ayak bileğinde oluşan ödem, sinire yakın oluşan tümörler,  tarsal tünelin etrafında meydana gelen  iyi huylu kitle ve  sinir üzerinde oluşan baskıdan dolayı tarsal tünel sendromun oluşmasının nedenleri arasında görülmektedir.

Ortopedi uzmanı teşhis için öncelikle ayak ve ayak bileğinizi inceler. Doktor tibial sinire hafifçe vurarak sendrom testi yapar. Burada meydana gelen baskının sonucunda bu bölgede karıncalanma ve ağrı hissedilirse hastanın sinir sıkışmasında kullanılmış olan EMG testi yapılabilir.

Belirtileri Nelerdir?

Ayak bileklerinde oluşan karıncalanma hissi, ayaklarda uyuşukluk hissedilmesi, yaşanan güç kaybı, geceleri ayak bileklerinde yaşanan ani ve acılı sancılar tarsal tünel sendromun belirtileri arasında yer almaktadırlar. Acı ve ağrı bu sendromun neden olduğu diğer semptomlar arasında yer alırlar. Bu belirtilerin kişiden kişiye farklılık göstermesi mümkündür.

Tedavisi Nedir?

Bu sendrom tedavisi ağrılara ve belirtilere göre değişmektedir. Eğer ağrılar çok şiddetli değillerse evde tedavi edilmesi mümkündür. Evde uygulanabilecek tedavi şekilleri şunlardır; Dinleme, sıkıştırma (elastik bandajla sarma), soğuk uygulama ve ayak bileği tutma (yükseklik). 3 – 4 defa 10 dakika buz uygulaması yapılabilir.

Fizik tedavi teknikleri ise şunlardır; baldır kaslarının esnemesi, yumuşak doku masajı, ayak bileği kaslarından posteior tibialın güçlendirilmesi ve tibial sinirin mobilizasyonu. Sinir sıktığında ise bölgeye kortikosteroid enjeksiyonu uygulanabilir. Bu sayede iltihap ve ödem azalmış olur.

Hastalık tedavi edilmezse sinirler daha da zedelenebilir. Böylelikle başparmakta ki gücün azalması, duyu kaybı ve kas incelmesi ile karşı karşıya kalınabilir. Bununla birlikte yürürken de zorluk yaşanabilir ve günlük iş yapmakta zorluk meydana gelebilir. Vücudumuzda en fazla yorulan organlarımızdan biri ayaklarımızdır. Bu hastalığa yakalanmamak için ayak bakımına önem vermek çok önemlidir. Bunun için hijyene daha fazla önem vermek gerekir.

Eğer tarsal tünel sendromu rahatsızlığı yaşadığınızı düşünüyorsanız derhal bir ortopedi doktoruna görünmeyi ihmal etmeyin.

Test Nasıl Yapılır?

Fiziki muayene ve geçmiş zamanda meydana gelen tıbbi öyküsü ele alınır. Buradaki problemler ve oluşan travma gibi oluşan sorunlar sorgulanır. Çıkan sonuca göre teşhis konulur. Bir diğer muayene yöntemi;  tibial sinirin geçtiği noktalara dokunarak hassasiyeti değerlendiren Tinel testi.

Bu semptomları ayak bileğinin yukarı çekilmesi (dorsifleksiyon) ve zor çekilme (eversiyon) semptomları arttırabilmektedir.  Elektromyografi (EMG) ile sinir fonksiyonu nesnel olarak değerlendirmek mümkündür. Manyetik rezonans görüntüleme (MR) kontrolü ile tarsal tünel kompresyona neden olabilecek kitleler veya kemik anormallikleri tespit etmek mümkündür.

 

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.