Vücutta Oluşan Kaşıntı Sebepleri Nelerdir?

Sağlıklı bir insanın gün içerisinde 100 kere kaşınması gayet normal bir durumdur. Aslında bu durum vücudun kendini yabancı cisimlere karşı savunma şeklidir. Esneme de olduğu gibi kişiden kişiye bulaşabilen bir durum gibi algılansa da bazı durumlarda ciddi sorunlara neden olabiliyor.

Kaşıntı bölgesel olabileceği gibi vücudun tamamını satması da muhtemeldir. Vücudu rahatsız eden ortamdan uzak durmak, böcek veya kaşıntıya sebep olabilecek bitkiler ile temastan kaçınmak, kozmetik kullanımında seçici olmak veya kaşıntıya neden olabileceği düşünülen kumaş seçiminden kaçınmak kaşıntının azalmasını sağlayacaktır. Peki vücutta kaşıntı neden olur?

Kaşıntı Sebepleri Neler Olabilir?

Alerji ve hormonsal değişimlerden kaynaklı olabileceği gibi immün sistem, böbrek, karaciğer ve tiroit bezi hastalıkları gibi ciddi hastalıkların belirtisi de olabilir. Akabinde uykusuzluk ve huzursuzluk gibi sorunlar yaşanabilir. Ağır seyreden kaşıntı durumunda uzman kişilerden yardım alınması gerekir. Aksi takdirde çok ciddi boyutta sağlık sorunları ortaya çıkar. Uzman hekime muayene olarak vücutta kaşıntı neden olur sorusuna yanıt bulunabilir. Bu sayede kaşıntının nedeni belirlenir ve tedavi süreci başlar.

Vücut Kaşıntısı Nedir? Neden Olur?

Vücudun bazen bir kısmında bazen ise tamamında kaşıntı görülebilir. Bu normal bir insanda görülebilir bir durumdur. Fakat bazı durumlarda insanı rahatsız edici derece de artar ve bu ciddi sağlık sorunları demek olabilir. Kaşıntının sebebinin bilinmemesi ve müdahale edilmemesi ciddi sorunları beraberinde getirecektir. Kaşıntıya sebep olan rahatsızlık ilerleyecek ve insan hayatını olumsuz etkileyecektir. Uykusuzluk ve huzursuzluk beraberinde gelecek ve kişi hem sağlığından hem rahatından olacaktır.

Kişi kendini soyutlama yoluna giderek ve psikolojik sorunlar yaşayabilir. Peki vücutta kaşıntı neden olur? Vücut kaşıntısının pek çok sebebi olabilir. Deri hastalıkları başta olmak üzere böcek sokması gibi bir durumda da kaşıntı görülmesi normaldir. Strese bağlı veya alerjen bir durum so konusu olabilir. Parazit, mantar, kansızlık gibi hafif bir sorun olabileceği gibi diyabet, kanser, kan hastalıkları ve ilaç yan etkileri gibi önemli sağlık sorunları da olabilir.

Vücutta Oluşan Kaşıntı Sebepleri Nelerdir?

Pek çok sebepten vücutta kaşıntı olması olağandır. Cilt hastalıkları veya alerjen bir durum söz konusu olabilir. İç hastalıklara bağlı önemli bir sağlık sorunu da olabilir. Vücut kaşıntısının nedeninin belirlenmesinde uzman kişinin rolü büyüktür. Çünkü kaşıntıya sebep olabilecek çok fazla neden mevcuttur. Mesela en basit örnek strese bağlı bir kaşıntı bölgesel olabileceği gibi tüm vücutta da görülebilir.

Kişiyi rahatsız eden bir durum söz konusudur ve tedavisi için ilk önce teşhis edilmesi gerekir. Çok fazla kuru cilt kaşıntı ve döküntüye neden olur. Egzama ve uyuz gibi durumlar da  bölgesel veya tüm vücutta kaşıntı görülebilir. Ciddi rahatsızlıkların belirtisi olabilecek vücut kaşıntıları da aşırı derece de rahatsızlık verir.

Formun Üstü

Formun Altı

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.